Rowerowa Warszawa

Rowerowa Warszawa

Stojaki rowerowe

opublikowano: 2014-05-21 15:27, Mikołaj Pieńkos

Stojak rowerowy to podstawowy element infrastruktury rowerowej. W Warszawie obowiązującym standardem są stojaki w formie odwróconej litery "U", umożliwiające bezpieczne i wygodne przypięcie 2 rowerów za ramę i koło. Liczba stojaków wynosi już ok. 10 000.

Stojaki rowerowe na stacji PKP Ursus Niedźwiadek Stojaki rowerowe na stacji PKP Ursus Niedźwiadek

Miejsca do parkowania rowerów pojawiły się przy większości szkół, urzędów i innych budynków użyteczności publicznej, a także przy pętlach i ważniejszych przystankach. Stojaki są montowane m.in. w ramach dużych inwestycji drogowych czy też jako realizacja projektów z Budżetu Partycypacyjnego. Sukcesywnie staramy się też realizować napływające do nas liczne zgłoszenia mieszkańcow w tej sprawie. Co roku przekazujemy również setki stojaków placówkom edukacyjnym w ramach kampanii "Rowerowy Maj". Firmy prywatne także coraz częściej dbają o montaż stojaków przy biurowcach, centrach handlowych, sklepach i na osiedlach. Wciąż jednak w wielu miejscach nie ma stojaków, lub jest ich zbyt mało. Jeśli uważasz, że w twojej okolicy potrzebne są stojaki, zgłoś to do nas. Propozycje lokalizacji (najlepiej z mapką) proszę przysyłać na adres rowery@um.warszawa.pl.

Standardem obowiązującym w Warszawie jest stojak w kształcie litery "U". Jest to model umożliwiający bezpieczne i wygodne parkowanie roweru. Jego kształt pozwala na oparcie roweru oraz przypięcie go za ramę i koło - niezależnie od typu i kształtu jednośladu. Stojak jest trwale związany z gruntem. Dzięki temu znacznie trudniej jest ukraść rower. Tych zalet nie mają często spotykane stojaki typu "wyrwikółko", w których parkuje się rower wstawiając jedno koło w stojak.

Zaparkowany w ten sposób rower bardzo łatwo ukraść, zaś z powodu braku odpowiedniego oparcia rower jest narażony na wygięcie i zniszczenie koła. Poza tym, takie stojaki często nie są przytwierdzone do podłoża - można je więc ukraść wraz z rowerem. Specyfikację właściwego modelu stojaka oraz zasady lokalizacji parkingów rowerowych określają "Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego w Warszawie" (Zarządzenie nr 5523/2010 Prezydenta m. st. Warszawy). Poniżej wyciąg ze "standardów" dotyczący parkowania rowerów.

Miejsca gdzie znajdują się dobre stojaki rowerowe są zaznaczone w miejskim serwisie mapowym m.st. Warszawy. Współpracujemy też z twórcami bezpłatnej aplikacji mobilnej miejski.bike

Pliki do pobrania

  1. 1.
    "Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego w Warszawie" - Parkingi rowerowe
    (plik: standardy_stojaki.pdf, rozmiar pliku: 246.34 KB)
    Pobierz