Rowerowa Warszawa

Rowerowa Warszawa

Rowerowa Warszawa

opublikowano: 2014-05-14 13:36, Mikołaj Pieńkos

Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 560 km (w tym 416 km dróg dla rowerów, 71 km ciągów pieszo-rowerowych, 45 km pasów i 30 km ulic z kontraruchem). W budowie lub remoncie jest blisko 100 kilometrów nowej infrastruktury. Nowe odcinki mają przede wszystkim łączyć istniejące trasy w spójną sieć, tak by umożliwić podróżowanie rowerem na dłuższych trasach. Staramy się również stale nadzorować i poprawiać stan istniejącej infrastruktury.

Rowerowa Warszawa

Warszawa z roku na rok jest bardziej przyjazna dla rowerzystów. Promowanie ruchu rowerowego w ruchu miejskim, szczególnie w centrum miasta jest jednym z głównych celów „Strategii zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy”. Dlatego stawiamy na rozwój infrastruktury rowerowej, systemu roweru publicznego oraz innych udogodnień dla rowerzystów.

Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 560 km (w tym 416 km dróg dla rowerów, 71 km ciągów pieszo-rowerowych, 45 km pasów i 30 km ulic z kontraruchem). W budowie lub remoncie jest blisko 100 kilometrów nowej infrastruktury. Nowe odcinki mają przede wszystkim łączyć istniejące trasy w spójną sieć, tak by umożliwić podróżowanie rowerem na dłuższych trasach. Staramy się również stale nadzorować i poprawiać stan istniejącej infrastruktury.

W wakacje 2017 r. wyznaczone zostały pasy rowerowe na ulicach Tamka i Zajęcza. Połączyły one istniejące ciągi rowerowe po dwóch stronach Wisły tworząc pierwszą pełną trasę przez centrum Warszawy. Otworzyliśmy też kładkę dla pieszych i rowerzystów pod mostem Łazienkowskim. W tym roku oddaliśmy do użytku m.in. trasę w ciągu ulic Powsińska-Wiertnicza, co stanowiło brakujący element 24-kilometrowego ciągu rowerowego północ-południe.

Upowszechnianiu roweru jako środka transportu służy również system rowerów publicznych Veturilo. Ponad 5000 jednośladów jest do dyspozycji warszawiaków i turystów w ponad 350 wypożyczalniach. Rowery miejskie mają być uzupełnieniem komunikacji publicznej i alternatywą dla dojazdów samochodem do centrum. Wypożyczyć można również tandemy, rowery elektryczne (w okolicy skarpy warszawskiej) i rowerki dziecięce. Działają także wypożyczalnie rowerów towarowych (umożliwiających transport do 4 dzieci lub 100 kg bagażu).

Warszawa inwestuje także w inne udogodnienia dla rowerzystów. Z każdym rokiem rośnie liczba stojaków rowerowych – obecnie jest ich już ponad 10 000. Udało się zapewnić możliwość bezpiecznego i wygodnego pozostawienia roweru na węzłach przesiadkowych oraz pod większością szkół, urzędów, przychodni i innych ważnych obiektów. W najbardziej uczęszczanych punktach montujemy również samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Jednoślad w stolicy nie jest już tylko pojazdem rekreacyjnym, ale również środkiem transportu. Ruch rowerowy w ciągu dwóch lat wzrósł o ok. 40 procent. Rekord padł 15 sierpnia 2017 - Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym w rejonie Solca przejechało 11 498 osób. Ostatnie lata to skokowy wzrost liczby rowerzystów. Między 2015 a 2016 r. liczba rowerzystów wzrosła o 19 proc, natomiast między 2016 a 2017 r. – aż o 22 proc. W 2015 roku Warszawskie Badanie Ruchu wykazało, że na rowerze odbywa się 3,8 proc. podróży niepieszych, w 2017 r. udział ten można oszacować na 5,5 proc. To oznacza, że każdego dnia po ulicach Warszawy porusza się ponad 75 tys. rowerzystów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że system rowerowy w Warszawie nie jest jeszcze idealny. Wszelkie uwagi, wnioski i propozycje możecie kierować na adres rowery@um.warszawa.pl (max. rozmiar wiadomości z załącznikami - 10 mb).

Infrastruktura rowerowa w budowie lub remoncie (razem 85,3 km):

Trasa Odcinek Inwestor Długość
Puławska
Domaniewska - Wałbrzyska ZDM 1,7
Wałbrzyska - Mysikrólika ZDM 4,9
Mysikrólika - POW ZDM 1,2
Żołny - gr. miasta ZDM 7,7
Połczyńska, Wolska, Kasprzaka (etap I) Ordona - Dźwigowa ZDM 3,3
Połczyńska (etap II) Dźwigowa - Gierdziejewskiego ZDM 3
Radzymińska Karkonoszy - Bystra ZDM 3,3
Okopowa Chłodna - rondo "Radosława" ZDM 2,6
Towarowa Al. Jerozolimskie - Chłodna ZDM 1,9
al. Prymasa Tysiąclecia Wolska - Trasa S8 ZDM 2,7
"obwodnica" Targówka Ossowskiego - Handlowa - Pratulińska ZDM 3,4
Szpotańskiego-Wydawnicza Rzeźbiarska - Bosmańska ZDM 1,3
Bulwary Wiślane Centrum Nauki Kopernik - Skwer Kahla Zarząd Zieleni 0,2
Żołnierska Marsa - granica miasta ZMID 4,1
Marynarska Taśmowa - Rzymowskiego ZMID 1,7
Głębocka-Berensona Magiczna - Kąty Grodziskie ZMID 3,1
al. Polski Walczącej Czerniakowska - Wolicka ZMID 3,7
Łodygowa Radzymińska - granica miasta ZMID 3,5
Sokola Zamoyskiego - Targowa ZMID 0,7
Górczewska stacje Księcia Janusza i Młynów Metro Warszawskie 1,2
Pratulińska stacja Trocka Metro Warszawskie 0,2
Woronicza Etiudy Rewolucyjnej - Żwirki i Wigury UD Mokotów 0,9
Rosoła-Relaksowa Jeżewskiego - Rosnowskiego UD Ursynów 1,9
Karczunkowska wiadukt nad torami kolejowymi PKP 0,2
Południowa Obwodnica Warszawy Gandhi - Szosa Lubelska GDDKiA 32,2
Mickiewicza Klaudyny inwestor prywatny 0,4
Zgrupowania AK "Kampinos" Galeria Młociny inwestor prywatny 0,9
SUMA 85,3