Rowerowa Warszawa

Rowerowa Warszawa

Warszawa od czterech lat z rowerami miejskimi

opublikowany: 04 sierpnia 2016 11:38, e.mantorska

Jak mieszkańcy korzystają z Veturilo? Cztery lata z Veturilo to już ponad 410 tysięcy użytkowników i 7,5 milionów wypożyczeń rowerów miejskich! Kiedy rowerzyści są najaktywniejsi? Jaki procent wynajmów jest darmowy? W których dzielnicach Warszawski Rower Publiczny cieszy się największą popularnością? Tego wszystkiego dowiadujemy się z najnowszych danych, które operator systemu, firma Nextbike Polska przedstawia w czwartą rocznicę otwarcia miejskich wypożyczalni rowerowych.

Veturilo fot. Veturilo

Wyścig dzielnic

W ciągu ostatnich czterech lat dostęp do Warszawskiego Roweru Publicznego znacznie się zwiększył. W 2012 roku warszawiacy mogli korzystać z systemu, obejmującego 55 stacji i 1 000 rowerów. Dziś Veturilo składa się z 205 punktów i blisko 3 100 rowerów - jest dostępne w całej Warszawie.

Pod względem natężenia wypożyczeń w poszczególnych częściach miasta, najwięcej wynajmów i zwrotów ma miejsce w Śródmieściu (odpowiednio: 38% i 36%), na Mokotowie (12% i 13%), Ursynowie (9% i 8%) i Woli (8% i 8%).

- System Veturilo najlepiej sprawdza się tam, gdzie jest najwięcej celów podróży i największe korki, czyli w centrum. Tam jest atrakcyjną konkurencją dla innych środków transportu i na wielu dystansach wygrywa z samochodem – mówi Łukasz Puchalski, pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej Warszawy.

Najpopularniejsze stacje w dzielnicach (w nawiasach – procent wypożyczeń na stacji w stosunku do wszystkich wynajmów w danej dzielnicy):

·        Bemowo: Ratusz Bemowo (44%), Radiowa – Fontanna (29%), Pętla Os. Górczewska (27%)

·        Białołęka: Hanki Ordonówny (36%), Myśliborska - Trasa Mostu Marii Skłodowskiej-Curie (27%), Skarbka z Gór               (22%)

·        Bielany: ul. Broniewskiego - ul. Perzyńskiego (15%), Metro Wawrzyszew (12%), ul. Marymoncka – Dewajtis (12%)

·        Mokotów: al. Niepodległości - Batorego (14%), pl. Unii Lubelskiej - Puławska   (9%), ul. Jana III Sobieskiego – Chełmska (9%)

·        Ochota: ul. Stefana Banacha - Uniwersytet Warszawski (15%), ul. Grójecka - Bitwy Warszawskiej 1920 roku (13%), al. Jerozolimskie - Plac Zawiszy (11%)

·        Praga Płd.: ul. Wybrzeże Szczecińskie - Stadion Narodowy (13%), Rondo Wiatraczna (12%), Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy (10%)

·        Praga Płn.: Plac Wileński (25%), Rondo Starzyńskiego (13%), pl. Hallera – Dąbrowszczaków (11%)

·        Śródmieście: Arkadia (3,6%), ul. Emilii Plater - Al. Jerozolimskie (2,9%), Metro Politechnika - Rondo Jazdy Polskiej (2,7%)

·        Targówek: ul. Rembielińska – Kondratowicza (18%), ul. Kondratowicza - Urząd Dzielnicy Targówek (16%), Rondo Żaba - ul. Św. Wincentego (15%)

·        Ursus: ul. Skoroszewska – Prystora (34%), PKP Ursus Niedźwiadek        (20%), OSiR Ursus (17%)

·        Ursynów: ul. Wąwozowa - al. KEN - Metro Kabaty (11%), al. Komisji Edukacji Narodowej - Metro Natolin               (9%), Metro Imielin - Ratusz Ursynów (8%)

·        Wilanów: ul. Ks. Hlonda (27%), ul. Jana III Sobieskiego – Wilanowska (23%), ul. Przyczółkowa - Al. Wilanowska (19%)

·        Włochy: al. Krakowska - UD Włochy       (27%), DK Włochy (24%), al. Jerozolimskie - rejon ulicy Popularnej (20%)

·        Wola: al. Jana Pawła II - al. Solidarności (11%), al. Jana Pawła II - pl. Mirowski (10%), ul. Grzybowska - Al. Jana Pawła II (9%)

·        Żoliborz: al. Jana Pawła II - Plac Grunwaldzki (21%), ul. Broniewskiego - ul. Włościańska (18%), Plac Wilsona (15%)

7 dni w tygodniu, 9 miesięcy w roku

Veturilo co roku dostępne jest od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jak pokazują statystyki operatora, w latach 2012-2016 wypożyczenia w podziale na dni tygodnia układają się dosyć równomiernie, ale najwięcej z nich miało miejsce w czwartki (15,4%), a w dalszej kolejności - we wtorki (14,9%) i środy (14,8%).

Miesiącami największej aktywności rowerzystów pozostają z kolei: maj (17,1%) oraz czerwiec (16,5%) i lipiec (15,9%).

Popołudniowy skok wypożyczeń

Kiedy w ciągu dnia warszawiacy najczęściej korzystają ze stacji? Poranny szczyt następuje w godzinach 7:00 – 9:00. Drugi, główny przypada po południu. Rozpoczyna się o godzinie 15:00 i trwa aż do ok. 21:00 z maksymalnym wykorzystaniem systemu w godzinach 16:00 – 18:00. Największy procent wynajmów dokonywany jest właśnie między godziną 16:00, a 16:59 – ponad 9 procent.

Lato w mieście

Każdy rowerzysta miejski doskonale to zrozumie! Wraz ze wzrostem temperatury, wydłuża się też czas naszych wypożyczeń. Najdłuższy odnotowywany jest w sierpniu (prawie 29 minut). Najkrótszy – w marcu i listopadzie (ok. 21 minut).

Na przestrzeni siedmiu dni tygodnia, co oczywiste, najdłużej jeździmy wtedy, kiedy mamy wolne, czyli w weekendy. W sobotę i niedzielę średni czas wynajmu przekracza 30 minut. W pozostałe dni czas wypożyczeń rozkłada się równomiernie między 19, a 22 minuty.

Większość wciąż za 0 zł

Dane operatora jednoznacznie pokazują, że nadal większość użytkowników korzysta z rowerów w ramach bezpłatnego czasu przejazdu. Prawie 70% wypożyczających kończy wynajem przed upłynięciem 20 minuty. Kolejne 22% zwraca rower do stacji między 21, a 60 minutą, czyli płaci symboliczną „złotówkę”.

- Podstawowym założeniem systemu było to, aby można było z niego korzystać za darmo lub za symboliczną opłatą. Dzięki temu więcej osób skłania się do skorzystania z roweru publicznego, zwłaszcza na krótkich odcinkach, jako alternatywy dla komunikacji miejskiej czy samochodu – mówi Łukasz Puchalski.

Najwięcej bezkosztowych wynajmów ma miejsce w poniedziałki – 74%. Najmniej w niedziele – 58%.

W podziale na miesiące, największy procent wynajmów bezpłatnych dokonywanych jest w listopadzie – 83%, a najmniej w sierpniu – 65%.