Rowerowa Warszawa

Rowerowa Warszawa

Stojaki rowerowe

opublikowano: 2014-05-21 15:27, Mikołaj Pieńkos

Stojak rowerowy to podstawowy element infrastruktury rowerowej. W Warszawie obowiązującym standardem są stojaki w formie odwróconej litery "U", umożliwiające bezpieczne i wygodne przypięcie 2 rowerów za ramę i koło. Liczba stojaków wynosi już ponad 15 000 szt.

Stojaki rowerowe

Miejsca do parkowania rowerów pojawiły się przy większości szkół, urzędów i innych budynków użyteczności publicznej, a także przy pętlach i ważniejszych przystankach. Stojaki są montowane m.in. w ramach dużych inwestycji drogowych czy też jako realizacja projektów z Budżetu Obywatelskiego. Sukcesywnie staramy się też realizować napływające do nas liczne zgłoszenia mieszkańcow w tej sprawie. Co roku przekazujemy również setki stojaków placówkom edukacyjnym w ramach kampanii "Rowerowy Maj". Firmy prywatne także coraz częściej dbają o montaż stojaków przy biurowcach, centrach handlowych, sklepach i na osiedlach. Wciąż jednak w wielu miejscach nie ma stojaków, lub jest ich zbyt mało. Jeśli uważasz, że w twojej okolicy potrzebne są stojaki, zgłoś to do nas. Propozycje lokalizacji (najlepiej z mapką) proszę przysyłać na adres rowery@um.warszawa.pl.

Standardem obowiązującym w Warszawie jest stojak w kształcie litery "U". Jest to model umożliwiający bezpieczne i wygodne parkowanie roweru. Jego kształt pozwala na oparcie roweru oraz przypięcie go za ramę i koło - niezależnie od typu i kształtu jednośladu. Stojak jest trwale związany z gruntem. Dzięki temu znacznie trudniej jest ukraść rower. Tych zalet nie mają często spotykane stojaki typu "wyrwikółko", w których parkuje się rower wstawiając jedno koło w stojak.

Zaparkowany w ten sposób rower bardzo łatwo ukraść, zaś z powodu braku odpowiedniego oparcia rower jest narażony na wygięcie i zniszczenie koła. Poza tym, takie stojaki często nie są przytwierdzone do podłoża - można je więc ukraść wraz z rowerem. Specyfikację właściwego modelu stojaka oraz zasady lokalizacji parkingów rowerowych określają "Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego w Warszawie" (Zarządzenie nr 5523/2010 Prezydenta m. st. Warszawy). W załącznikach zamieszcamy wyciąg ze "Standardów" dotyczący zasad organizacji parkingów rowerowych.

Miejsca gdzie znajdują się dobre stojaki rowerowe są zaznaczone w miejskim serwisie mapowym m.st. Warszawy. Współpracujemy też z twórcami bezpłatnej aplikacji mobilnej miejski.bike i serwisu stojaki.waw.pl

Poniżej przykładowe realizacje na terenie Warszawy.

Pliki do pobrania

  1. 1.
    "Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego w Warszawie" - Parkingi rowerowe
    (plik: Stojaki rowerowe zasady organizacji Zarzadzenie Prezydenta mst Warszawy nr 5523 z 2010 roku.pdf, rozmiar pliku: 1058.51 KB)
    Pobierz