Rowerowa Warszawa

Rowerowa Warszawa

Wyniki pomiarów ruchu rowerowego w 2015 roku

opublikowany: 24 lipca 2015 11:05, Tamas Dombi

W tym roku ponownie zorganizowaliśmy pomiary ruchu rowerowego. Firma Polska Inżynieria policzyła rowerzystów w 52 lokalizacjach w dni robocze i weekendy. Największe natężenia ruchu rowerowego zanotowano na ciągu ulic Prymasa Tysiąclecia – Bitwy Warszawskiej 1920 r. – Banacha oraz na moście Świętokrzyskim.

ZTM Pomiary ruchu rowerowego 2015
fot. ZTM

W porównaniu z wynikami z 2014 roku, różnice nie są wielkie, należy jednak podkreślić, że są to dane z pojedynczych dni pomiarowych, które trudno jest porównać ze względu na różnice pogodowe. W tym roku kapryśna pogoda w maju i czerwcu sprawiła, że pomiary przeciągnęły się do drugiej połowy czerwca, niektóre dni pomiarowe były wyraźnie chłodniejsze niż rok wcześniej.

W kilku lokalizacjach, w których dostępne są dane z pomiarów z lat 2009-2012, widać jednak wyraźną tendencję wzrostową. Wielkość ruchu rowerowego w szczycie komunikacyjnym wzrasta co roku o ok. 20-30 rowerów/godzinę.

Zadaniem pomiarowców było notowanie, czy rowerzysta korzysta z chodnika, jezdni czy z dedykowanej infrastruktury rowerowej. Tu wyniki są zróżnicowane, zależne w dużej mierze od organizacji ruchu na danym skrzyżowaniu, jednak wyraźnie widać, że w przypadku braku dedykowanej infrastruktury rowerowej większość rowerzystów korzysta z chodnika. Aby to zmienić, będziemy sukcesywnie rozbudować infrastrukturę rowerową. Tam, gdzie infrastruktura jest dobra i spójna, korzysta z niej ponad 95% rowerzystów.

Wykonawca pomiarów dokonał także obliczenia procentowego udziału rowerzystów w ruchu. Podstawą były aktualne (tegoroczne) wyniki pomiarów ruchu samochodów i napełnienia komunikacji miejskiej. Największy udział ruchu rowerowego jest na ul. Prymasa Tysiąclecia (na południe od ul. Kasprzaka) oraz na moście Świętokrzyskim – tu w szczycie popołudniowym udział ruchu rowerowego sięga nawet 10%! Widać też, że oddana do użytku jesienią ubiegłego roku trasa rowerowa wzdłuż ulic Świętokrzyskiej i Prostej szybko zyskała dużą popularność – przy rondzie ONZ przejeżdża nawet 450 rowerów/godz. w obu kierunkach.

Analogicznie jak rok temu, wykonawca obserwował wybrane cechy rowerzystów takich jak płeć, ubiór czy rodzaj roweru. Dane te są szczegółowo wymienione w tabelach 3-1. oraz 3-2. i dodatkowo pokazane na załączonych wizualizacjach.

Poza ręcznymi pomiarami, rozwijamy sieć automatycznych punktów pomiarowych. Obecnie ruch rowerowy jest stale mierzony w 11 punktach pomiarowych, i w tym roku dojdą kolejne, m.in. przy nowobudowanych drogach dla rowerów. Pracujemy też nad udostępnieniem danych z liczników na naszej stronie internetowej.

Dane z pomiarów (ręcznych i automatycznych) służą nam m.in. do planowania inwestycji - w ramach 74 mln zł przyznanych na infrastrukturę rowerową na lata 2016-2017 na czerwcowym posiedzeniu Rady Warszawy, planujemy remont najpopularniejszej trasy wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia i udrożnienie Ronda Zesłańców Syberyjskich, a także zbudowanie równoległej trasy obwodowej wzdłuż ulic Okopowa-Towarowa.

Pliki do pobrania

 1. 1.
  Część opisowa
  (plik: Pomiar ruchu rowerowego 2015.pdf, rozmiar pliku: 873.8 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  Tabela z wynikami
  (plik: Wyniki pomiarów ruchu rowerowego Warszawa 2015.xls, rozmiar pliku: 2673.5 KB)
  Pobierz
 3. 3.
  Ruch rowerowy w szczycie porannym
  (plik: Ruch rano dzien roboczy.pdf, rozmiar pliku: 4378.43 KB)
  Pobierz
 4. 4.
  Ruch rowerowy w szczycie popołudniowym
  (plik: Ruch po poludniu dzien roboczy.pdf, rozmiar pliku: 4370.33 KB)
  Pobierz
 5. 5.
  Ruch rowerowy w weekend
  (plik: Ruch weekend.pdf, rozmiar pliku: 3646.7 KB)
  Pobierz
 6. 6.
  Podział na płeć w dzień roboczy
  (plik: Plec dzien roboczy.pdf, rozmiar pliku: 3871.32 KB)
  Pobierz
 7. 7.
  Podział na płeć w weekend
  (plik: Plec weekend.pdf, rozmiar pliku: 3397.23 KB)
  Pobierz
 8. 8.
  Udział rowerzystów w kasku w dzień roboczy
  (plik: Kaski dzien roboczy.pdf, rozmiar pliku: 3842.5 KB)
  Pobierz
 9. 9.
  Udział rowerzystów w kasku w weekend
  (plik: Kaski weekend.pdf, rozmiar pliku: 3389.5 KB)
  Pobierz
 10. 10.
  Podział wg typów rowerów w dzień roboczy
  (plik: Rower dzien roboczy.pdf, rozmiar pliku: 3867.39 KB)
  Pobierz
 11. 11.
  Podział wg typów rowerów w weekend
  (plik: Rower weekend.pdf, rozmiar pliku: 3427.14 KB)
  Pobierz
 12. 12.
  Podział wg stroju rowerzysty w dzień roboczy
  (plik: Stroj dzien roboczy.pdf, rozmiar pliku: 3852.38 KB)
  Pobierz
 13. 13.
  Podział wg stroju rowerzysty w weekend
  (plik: Strój weekend.pdf, rozmiar pliku: 3394.95 KB)
  Pobierz