Pierwsze podpórki dla rowerów już są!

opublikowany: 14 maja 2014 15:10, Mikołaj Pieńkos

Pierwsze w Warszawie podpórki dla rowerzystów właśnie pojawiły się na ulicach. Na razie zainstalowaliśmy je na kilku skrzyżowaniach - jeśli się sprawdzą, będzie ich więcej.

Podpórka rowerowa na skrzyżowaniu al. Witosa i Sobieskiego Podpórka rowerowa na skrzyżowaniu al. Witosa i Sobieskiego

Podpórki to drobne i tanie udogodnienie dla rowerzystów. Oczekującym na zielone światło cyklistom pozwala oprzeć rękę lub nogę tak, aby nie trzeba było zsiadać z siodełka. To rozwiązanie jest popularne m. in. w Skandynawii, pojawiło się też w niektórych miastach Polski (np. w Łodzi).

W Warszawie można korzystać z podpórek na 4 skrzyżowaniach. Są to:

• skrzyżowanie ul. Banacha z ul. Żwirki i Wigury (pólnocna strona),
  • skrzyżowanie al. Prymasa Tysiąclecia i Kasprzaka (wschodnia strona),
  • skrzyżowanie ul. Sobieskiego i Witosa (północno-wschodnia strona),
  • skrzyżowanie Al. Ujazdowskich i Pięknej (wschodnia strona),

Podpórki składają się z pojedynczej ramy (pod nogę) lub podwójnej (pod nogę i rękę). Na dolnej ramie, wyposażonej w otwory antypoślizgowe, umieszczone zostało hasło: "Dziękujemy że wybrałeś rower". Wszystkie podpórki są zamontowane w odległości zapewniającej skrajnię (20 cm od drogi dla rowerów i 50 cm od jezdni). Dokładne lokalizacje zostały wybrane w taki sposób, by nie kolidować z ciągami pieszymi i nie utrudniać poruszania się pieszo w obrębie skrzyżowania.

Montaż podpórek stanowi przedsięwzięcie pilotażowe. Jeśli urządzenia się sprawdzą, prawdopodobnie pojawi się ich więcej. Już teraz czekamy na Wasze propozycje - gdzie powinny się pojawić takie udogodnienia? Proismy również o wszelkie uwagi dotyczące obecnych lokalizacji. Na Wasze głosy czekamy pod adresem rowery@um.warszawa.pl oraz na Facebooku: http://www.facebook.com/PelnomocnikRowerowyWarszawa